75. Jahre Pirat – Berlín

Ve dnech 9.-11.5.2013 se několik českých pirátnických posádek zúčastnilo regaty k 75. výročí založení lodní třídy pirát. Této výroční regaty se zúčastnilo rekordních 140 pirátů z Německa, Česka, Rakouska, Maďarska, Švýcarska, Polska, Turecka a Chile. Českých posádek bylo v závodě přihlášeno celkem 6 a  mezi nimi byly i čtyři lodě z našeho oddílu a to sice jedna posádka čistě z JMJ Andy Lawson a Andy Lawson jr. a dále pak Martin Bulíř s kosatníkem Petrem Gardavským z Třeboně, Martin Vacula s Pavlem Mouchou z Doks a  Josef Mareček s Honzou Marešem z Třeboně. Zbylé dvě posádky byly po jedné z Bezdreva Jiří Němec se Zdeňkem Koubkem a z Doks Pepa Rybáček s Vaškem Hendrychem.

Na cestu k dobytí Berlína jsme se hromadně vydali ve čtvrtek ráno ze Starých Splavů. Cesta až na pár drobných zdržení proběhla bezproblémově. Okolo poledne se celý kontingent českých lodí zdárně sešel v jachtklubu u berlínskího jezera Tegeller see. V tu dobu již v místním jachtlukubu byly desítky pirátů  a všude panoval čilý ruch. Příjížděly další a další závodníci, strojily se lodě, stavěly se stany a přihlašovalo se. I přes velký počet účastníků vše probíhalo hladce bez zbytečného čekání. Po ustrojení lodí a přihlašovací proceduře se česká výprava tradičně usídlila nedaleko pípy a při popíjení místního zlatavého moku jsme čekali na slavnostní zahájení, po kterém měl následovat raut. Většina z nás toho za celý den moc nesnědla a tak jsme příliš neocenili průtahy před zahájením rautu. Slavnostní zahájení bylo spojeno asi s desítkou různých projevů všech více či méně důležitých lidí spojených s organizací závodu. Všichni hladoví závodníci netrpělivě čekali ve frontě na jídlo než místní papaláši řeknou vše potřebné.:) Nakonec jsme se dočkali a konečně začali zahánět hlad i žízeň a započalo všeobecné veselí.

Pátek byl prvním závodním dnem. Panovalo slunečné počasí a na vodě foukal mírný vítr 3-6 m/s. Na tento den byly naplánovány 3 kvalifikační rozjížďky. Startovní pole bylo rozděleno do čtyř skupin a započaly kvalifikační souboje. Závod se jel na dvou okruzích a i přes velký počet lodí a nevelkou závodní plochu si kupodivu lodě příliš nepřekáželi. Kategorie dřevěný lodí tzv ,,old timerů,, závodila samostatně a nemusela se tak účastnit soubojů na přeplněné startovní čáře. Plánované 3 rozjížďky se podařilo odjet bez potíží a po několika hodinách na vodě jsme se odebírali na břeh. Po zbytek odpoledne všichni netrpělivě čekali na výsledky kvalifikace a byli zvědaví, komu se podařilo probojovat do zlaté skupiny. Z českých lodí se do zlaté skupiny probojovali dvě posádky. Byli to Josef Rybáček s Vaškem Hendrychem a Martin Vacula s Pavlem Mouchou. V kategorii old timerů po prvním dni byl na druhém místě Josef Mareček s Honzou Marešem a na 12. místě Andy Lawson a Andy Lawson jr.

Na páteční večer nebylo naplánované žádné organizované veselí a tak se někteří z nás vydali na prohlídku Berlína. Viděli jsme vše důležité. Ocenili jsme majestát budovy Reichstagu a Brandenburské brány a poté jsme i okem ocenili přednosti místní kumul v Oraniestrasse:)). Okolo druhé hodiny jsme se metrem a pěšky dostali opět do jachtklubu a unavení zalezli do spacáků nabrat síly na druhý závodní den.

Na sobotu byla naplánována pouze jedna finálová rozjížďka. Oldtimery startovali jako první. Po prvním dni jsme měli s Honzou Marešem ztrátu na prvního pouze jeden bod a stále žila šance na vítězství, ale pouze za předpokladu, že se nám podaří rozjížďku vyhrát. Bohužel úspěch se nekonal a dojeli jsme na třetím místě. Ale i přes toto umístění jsme byli s Honzou více než spokojení. Místo na bedně jsme neočekávali. Po nás šla na start zlatá a stříbrná skupina. S napětím jsme očekávali jak zabojují další české posádky. Pořadatelé udělali závod velice napínavý tím, že informace o tom jak to všechno dopadlo si nechali pro sebe až do slavnostního vyhlášení, které bylo naplánované až na nedělní poledne. Na sobotní večer byl k naší radosti naplánovaný další raut a zábava s živou rock´n´rollovou kapelou. Na neděli už nebyla naplánovaná žádná rozjížďka, pouze již zmiňované slavnostní vyhlášení výsledků a tak všichni vesele juchali až do pozdních ranních hodin:)

V neděli po delším spánku a zabalení lodí jsme se odebrali na slavnostní vyhlášení výsledků. Byli jsme opravdu mile překvapeni, když při vyhlašování výsledků zaznělo u deváté pozice číslo CZE 555 a jména Josef Rybáček a Václav Hendrych. České posádce se podařilo v konkurenci 127 lodí z celé Evropy a Chile dojet v první desítce. Myslím si, že se to dá považovat za veliký úspěch. Do první dvacítky se ještě vešel Martin Vacula s Pavlem Mouchou. Na 24. místě a celkovém 83. místě se umístil další zástupce našeho jachtklubu Martin Bulíř s Petrem Gardavským. Jiří Němec se Zdeňkem Koubkem se umístili na symbolickém 99. místě. V kategorii dřevěných lodí zaznamenali úspěch Josef Mareček s Honzou Marešem kteří skončili v konkurenci 13. lodí na již zmiňovaném druhém místě. Andy Lawson s Andym Lawsonem jr. dojeli taktéž v kategorii dřevěných lodí na 10. místě.

Závěrem lze říci že výroční regata k 75. narozeninám lodní třídy pirát byl velice kvalitní závod jak po stránce sportovní tak i společenské a česká výprava zde zanechala viditelnou stopu. Doufejme, že na 80. narozeninách budeme minimálně stejně úspěšní.

Kompletní výsledky:

Příspěvek byl publikován v rubrice Z účasti na závodech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.