Daniel Bína jachtařem roku 2015


Daniel Bína se pro letošní rok stal vítězem ankety Jachtař roku v kategorii muži. Gratulujeme, a věříme, že mu skvělá forma vydrží i v olympijské sezoně.

Oficiální tisková zpráva:

V úterý 2. února byla na v hostinci Na Staré Sokolovně v Praze slavnostně vyhlášena anketa Jachtař roku 2015. Na konferenci ČSJ, která se konala 30. ledna, v anketě hlasovalo 82 delegátů, kteří vybírají z nominovaných jachtařů první tři v jednotlivých kategoriích a o absolutním vítězi hlasují samostatně.

Jachtařem roku 2015 se stal juniorský mistr světa ve třídě Finn Ondřej Teplý, který zároveň ovládl kategorii juniorů. V anketě triumfoval poprvé v kariéře. a sesadil z pomyslného trůnu nejlepší českou ženu Veroniku Kozelskou-Fenclovou, která ovládla pět z posledních šesti ročníků. Stal se také prvním juniorským vítězem v historii ankety. Brněnský jachtař v červenci ve Valencii nenašel přemožitele na světovém šampionátu juniorů ve třídě Finn a mezi seniory mu po 33. místě na mistrovství světa na Novém Zélenadu těsně unikla kvalifikace na olympijské hry v Riu de Janeiro. „Celkové vítězství v anketě je pro mě velké překvapení, na rovinu jsem to vůbec nečekal a moc si toho cením. Vloni se mi dařilo, mrzí mě jen ta nevydařená kvalifikace. Mám ale ještě šanci letos při světovém poháru na Mallorce, kde se bude bojovat o poslední postupové místo. A když to nevyjde do Ria, za čtyři roky je tu Tokio,“ řekl novinářům. Jeho starší bratr Viktor Teplý se pak pokusí vyjet jedno ze dvou zbylých evropských míst v kategorii Laser.

Vítězka kategorie žen Veronika Kozelská-Fenclová předloni vybojovala pro Českou republiku zatím jediné jachtařské místo na olympiádě. Závodnice třídy Laser Radial v uplynulém roce obsadila na mistrovství světa 20. místo a na evropském šampionátu skončila dvanáctá.

Mezi muži zvítězil handicapovaný jachtař Daniel Bína, který v loňském roce kvalifikoval poprvé v historii Českou republiku na paralympijskou regatu. Závodník třídy 2.4mR ovládl kategorii mužů jako vůbec první handicapovaný jachtař v historii ankety. Juniorkou roku byla zvolena Lucie Keblová. Ta loni zakončila svou úspěšnou kariéru ve třídě Optimist a letos bude závodit na lodích 29er a RS Feva.

Vyhlášení ankety Jachtař roku 2015 se letos konalo právě na Staré Sokolovně, protože tato restaurace zároveň slouží jako klubovna TŘI SESTRY SAILING TEAMU. Kormidelník tohoto týmu Milan Hájek skončil na druhém místě v kategorii mužů. V loňském roce totiž tým na lodi Beneteau First 40.7 zajel vynikající 3. místo v závodě Rolex Middle Sea Race a zvítězil ve své skupině. Majiteli a zároveň aktivními členy týmu jsou také Pavel Satoranský a kapelník skupiny Tři Sestry Tomáš Magor Doležal od letošního roku bude klub Tří sester nově podporovat i mládež ve třídě Optimist.

Všem oceněným přišli mimo jiné gratulovat a ceny předali předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer, místopředseda Českého svazu jachtingu Vladimír Dvořák, radní městské části Praha 4 a starosta Sokola Podolí Jaroslav Míth, stříbrná olympijská medailistka z Athén ve třídě Evropa Lenka Vydra Šmídová nebo legenda českého jachtingu Michael Maier, který v této anketě zvítězil jedenáctkrát a od letošního roku bude zastávat funkci šéftrenéra ČSJ.

Výsledky ankety Jachtař roku 2015

Absolutní vítěz
1. Ondřej Teplý 22 hlasů
2. Veronika Kozelská Fenclová 20 hlasů
3. Daniel Bína 10 hlasů
Kategorie muži
1. Daniel Bína 134 bodů
2. Milan Hájek 107 bodů
3. Viktor Teplý 101 bodů
Kategorie junioři
1. Ondřej Teplý 208 bodů
2. Jakub Halouzka 119 bodů
3. Michal Koštýř 83 bodů
Kategorie ženy
1. Veronika Kozelská Fenclová 226 bodů
2. Markéta Audyová 103 bodů
3. Johana Kořanová 49 bodů
Kategorie juniorky
1. Lucie Keblová 167 bodů
2. Veronika Živná 100 bodů
3. Michaela Pavlišová 61 bodů

Fotky ke stažení až do velikosti A4/300dpi:
https://goo.gl/photos/RPhGniqgia27aXxy8
Foto Pavel Nesvadba

Pro více informací, fotek, videí nebo zprostředkování rozhovorů mě neváhejte kontaktovat.

Eva Skořepová
PR manažerka Českého svazu jachtingu

e-mail: eva@skorepova.com
mobil: +420 602 124 289
www.sailing.cz
www.facebook.com/sailingcz

Příspěvek byl publikován v rubrice Společenské události. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.