Finn premiera – první letošní závod na Máchově jezeře

S přicházející novou sezonou se rozbíhá seriál jachtařských závodů na Máchově jezeře. První letošní závod pořádal náš Jachtklub Máchova jezera Staré Splavy pro lodní třídy Finn a ILCA4 o víkendu 6. – 7. dubna. Závodu se zúčastnilo 11 závodníků na Finnech a čtyři dorostenci na lodní třídě ILCA4.

První závod se Finnařům hned započítával do série Poháru Čechy s koeficientem 3, pro ILCA4 se jednalo o sérii Severočeského regionálního poháru. Předpověď slibovala slabší vítr jižních směrů, skutečnost se od ní příliš nelišila. V sobotu po poledni zesílil vítr nad potřebnou hranici 3m/s a mohla být odstartována první rozjížďka. Tu dokázal vyhrát domácí Martin Vacula před Ivanem Ramešem z Jachtklubu Česká Lípa a Janem Čajčíkem z Brna. Předčasný start bohužel předvedl Václav Cintl a byl tak z první rozjížďky diskvalifikován. Následovala druhá rozjížďka, kde se situace obrátila, Václav Cintl získal suverénní vítězství a Martin Vacula po nevydařené volbě trasy stoupání proti větru zapsal až 10. místo. V lodní třídě ILCA4 vyhrál obě sobotní rozjížďky Vojtěch Novák z YC Doksy. Další pokusy o start již k třetí rozjížďce v kvůli slábnoucímu větru nevedly.

V neděli panovaly obdobné podmínky, po lehkém zesílení větru byla postavena trať a odstartována celkově třetí rozjížďka. V té opět zvítězil Václav Cintl a doufal v odjetí ještě alespoň jedné následující rozjížďky, po které by mohl nejhorší umístění s diskvalifikací škrtnout. Vítr však opět polevil a i kvůli   předpovědi dalšího uvadání byl závod ukončen.

Celkovým vítězem se v lodní třídě Finn tak nakonec stal Ivan Rameš z Jachtklubu Česká Lípa, druhý Jan Čajčík z Brna a na třetím místě Václav Cintl opět z Jachtklubu Česká Lípa.  

Ve třídě ILCA4 si dokský Vojtěch Novák udržel i při zapsané dvojce z poslední rozjížďky celkové vítězství před Adélou Podrábskou z SK Štětí a Jakubem Povolným z domácího JMJ.

Série jarních závodů na Máchově jezeře pokračuje pro lodní třídu Finn  i v následujících dvou víkendech. Následně se k nim přidají i další lodní třídy.     

Podrobnější výsledky jsou k nalezneí na stránkách ČSJ: https://www.sailing.cz/vysledky/241701

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody pořádané JMJ se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.