Grand Prix České republiky a jednadvacet 2,4mr na Mácháči

Jachtklub Máchova jezera pořádal o prodlouženém víkendu 28.-30. září Grand Prix České republiky v lodní třídě 2,4mR. Tato lodní třída navržená pro handicapované sportovce má v Čechách flotilu sedmi lodí. K našim se přidalo ještě 11 závodníků z Německa a 3 z Rakouska. Hostitelství největšího mezinárodního závodu 2,4ek u nás se ujal člen našeho klubu Alexandr Sadílek, i díky němu dorazila do Čech tak početná skupina celkem 21 lodí. Během třech příjemných podzimních dní se odjelo devět plánovaných rozjížděk.

V pátek bylo v předpovědi sice ještě teplo, ale taky pěkně větrno. Nakonec zůstalo jenom u toho větrno. Vítr dosahoval v nárazech přes 11m/s, přes Mácháč se rozehnaly vyšší krátké vlny a závodníci v kokpitu dvačtyřek byli sprchovaný od hlavy k patě. I přes to však bez problémů odjeli čtyři rozjížďky. Po osušení se všichni sešli v klubovně u kamen na společné večeři. Večer jsme padli brzo, i my organizátoři na člunech. V sobotu už vítr neměl tolik fičet, svítilo sluníčko, a když se na teploměru objevily i nějaké ty stupně, vyjelo se na vodu. Vítr byl slabý, nestabilní a tak jsme za pět hodin na vodě ujeli jenom dvě rozjížďky. O to víc energie zbylo na další společnou večeři a následný večírek. Flotila je kromě lodí vybavená i kytarami a tak se v jachťáku hrálo a zpívalo zvláštní směskou češtiny, angličtiny a němčiny. Ruskou písničku jsem neslyšel ani jednu. V neděli zase ráno začalo jedním stupněm. Vítr si naštěstí taky počkal na prohřátí a my vyrazili opožděně v půl jedenácté na vodu. I přes to se velmi rychle odjely poslední tři rozjížďky a lodě byly kolem druhé hodiny na břehu. Pak už jen dlouhé jeřábování, balení lodí a vyhlášení výsledků.

Po celou dobu závodu všem kraloval náš Dan Bína. V pátek sice v poslední rozjížďce zlomil stěžeň, ale bleskovým večerním výsadkem do Prahy pro nový a jeho rychlým nastrojením na loď za rozbřesku s Johanem celou regatu zachránili. V sobotu i v neděli dál zajížděl přední umístění a stal se tak zaslouženým vítězem Grand Prix. Z dalších českých závodníků si skvěle vedl i sám hostitel Saša Sadílek na celkovém pátém místě, druhý z našich. Další čeští závodníci jsou v současné chvíli v péči jachtklubu Cere, získávají pro ně nové zkušenosti s jachtingem a na výraznější úspěchy a promlouvání do vyšších pater výsledkové listiny se teprve připravují.

Závod nakonec ukázal jak kamarádskou a gentlemanskou lodní třídou dvačtyřky jsou, ale i s jakým nasazením dokáží více nebo méně handicapovaní sportovci mezi sebou i se zcela zdravími soupeři bojovat. I přes to, že náš jachtklub není zrovna ideální bezbariérový, tak s pomocí asistentů, kamarádů i našich členů, kteří po práci na člunech a na startovní lodi pomáhali všem balit i běžně fungovat v celém areálu, závod dopadl velice dobře. Zahraniční závodníci odjížděli spokojení a my jako poděkování dostali velká bavorská perníková srdce. Díky všem co se závodem pomohli, v krátké době přidám i galerii fotek s videem přímo z vody.

Michal

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody pořádané JMJ. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.