Lipno Marathon 2016

O víkendu 14.-15.5. se na Lipně konal tradiční Lipno Marathon. Tento závod je primárně pořádaný pro kajutové plachetnice jako dálková plavba z Lipna nad Vltavou do Černé v Pošumaví a zpět. Nicméně v poslední době se závodu účastní i katamarany, pro které je sobotní dálková plavba součástí dvoudenního pohárového závodu, který v neděli pokračuje klasickými okruhovými rozjížďkami. A právě ve třídě Catamaran Open se závodu zúčastnili dvě posádky z JMJ a to sice Martin Vacula s Václavem Hendrychem a Josef Mareček S Vítkem Prchalem. Závod jsme jeli na půjčených katamaranech F20 Predator. Pro Martina s Vencou to byla druhá účast v tomto závodě, pro mě s Vítkem to byla premiera jak v tomto závodě tak na katamaranu. Závod pro nás začínal už v pátek, kdy jsme museli připravit lodě a přepravit je po vodě z Černé na start do Lipna. S Vítkem jsme to s respektem brali jako první seznámení s touto rychlou lodí. Po chvíli jsme se lodí trochu sžili a jízda s genakrem přes celé Lipno nám zvedala hladinu adrenalinu v krvi. Cca po třech hodinách jsme dorazili promoklí a promrzlí do Lipna a v koutku duše se modlily ať v sobotu moc nefouká, neb bychom loď v silném větru asi do černé a zpět nedovezli:)))
Přání se vyplnilo a v sobotu foukal příjemný vítr do 5 metrů za sekundu. Po startu jsme se drželi skupinky katamarnů, ve které byl i Martin s Vencou, ale po čase se projevila naše nezkušenost a skupina se nám vzdálila. To nás, ale nerozladilo jízdu na katamaranu jsme si užívali o výsledek nám ani tolik nešlo. Náladu nám trochu pokazilo cca půlhodinové stání v bezvětří v kovářovské zátoce, ale vítr se nakonec umoudřil a začalo opět foukat. Když nás míjela vedoucí skupina lodí, která už jela zpět do Lipna, tak v ní k našemu potěšení byla vidět i loď Martina s Vencou. I my jsme se počase dostali k otočné boji, vytáhli genakr a užívali si opět rychlou jízdu ve stylu DN zpět do Lipna. K naší radosti jsme do Lipna dojeli bez převrácení s asi půl hodinovou ztrátou na vítěze na plachetnici Thompson 830. Pro kajutové plachetnice tímto závod skončil. Katamarany měli za sebou první dvě rozjížďky a závod pokračoval v neděli.
Neděle nás přivítala velmi silným větrem cca 10-15 m/s. S obavami jsme vyjeli na vodu a čekali co se bude dít. Při souboji s lodí jsme si ani nevšimli, že už se odstartovalo, tak jsme si řekli, že počkáme na další start a mezi tím zkusíme trochu potrénovat. Mezi tím vítr stále zesiloval, začal se převracet jeden katamaran za druhým. Mezi nimi i Martin s Vencou kteří dlouhou dobu nemohli katamaran převrátit zpět. Vítr je zavál až na kamenný břeh, kde už hrozilo poškození lodi. Loď se jim na konec podařilo zachránit cca po půl hodině v ledové vodě.. V těchto podmínkách jsme se s Vítkem odebrali raději na břeh, po chvíli se na břeh odebrali i další posádky. Na vodě zůstali jen zkušení závodníci na Tornádech a Vláďa Ptašnik na svém Predatoru. Pohled ze břehu na létající lodě byl úchvatný:)
Ve třídě katamaran open nakonec skončil Martin s Vencou na skvělém druhém místě. Já s Vítkem jsme skončili na místě šestém. Pokud to bude jenom trochu možné tak se tohoto závodu příští rok zúčastníme znova. Snad se nám podaří trochu potrénovat:))

Další info
kompletní výsledky

Příspěvek byl publikován v rubrice Z účasti na závodech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.