Mistrovství Světa ledních jachet.

Ve dnech 24.1.-26.1 probíhalo Mistrovství Světa lodní třídy DN. Závodu se zúčastnili i DNkáři z JMJ jmenovitě Martin a Libor Vaculovi, Jarda Tyle a Josef Mareček. Závodu se zúčastnili i další Češi a to sice Vladislav Ptašnik, Roman Roček, Václav Hendrych a Vojta Komárek. Celý týden, který předcházel MS jsme s napětím očekávali, kam nás letos organizátoři vyšlou. Pořadatelskou zemí bylo Rakousko, ale vzhledem k počasí bylo jasné, že v Rakousku to nebude. Ve středu večer bylo ve hře Polsko a Švédsko, už jsme plánovali cestu na sever ale během čtvrtka přišly další zprávy. Polsko vypadlo ze hry kvůli sněhu a možnosti byly Švédsko, Litva nebo Maďarsko. Rozhodnutí padlo až ve čtvrtek večer a vyrazili jsme tedy do Švédska na jezero Glan poblíž Norrkopingu. Během dlouhé cesty se potvrdilo, že lední jachtař musí být všestranný a připraven opravdu na vše. Ve Švédsku jsme zjistili, že máme prasklý vlek, ale ani to nás nezastavilo:) Vašek na jedné z benzínek vytáhl svářečku a během pár minut bylo vše opraveno a pokračovali jsme v cestě. Do cíle jsme dorazili v pátek večer a padli do postele. Ráno nás u jezera přivítalo lehkým mrazem a pohádkovou zimou. Tloušťka ledu byla něco přes 30cm, takže nebyl problém dojet si autem až na led a vše si pohodlně rozbalit. Sobota byla tréninkový a přípravný den. Ladilo se trénovalo diskutovalo a stoupalo napětí z blížícího se startu. Večer proběhlo před radnicí slavnostní zahájení s představením všech 17ti zemí a už nic nebránilo tomu aby v neděli mohla začít kvalifikace. Závodu se zúčastnilo 160 závodníků, kteří byli rozděleni do tří skupin A,B,C. První startovala skupina C Ve které startovali Libor Vacula, Josef Mareček Jarda Tyle, Roman Roček, Vojta Komárek a Vašek Hendrych. Vašek kvalifikační rozjížďku s přehledem vyhrál a postoupil do skupiny B. Postoupit se podařilo i Romanovi Ročkovi, když měřiči diskvalifikovali několik závodníků před ním a on tak poskočil na 10. místo, které ještě zajišťovalo postup. My čtyři ostatní jsme tedy dále závodili ve skupině C. Následoval start skupiny B, kde byl Vláďa a kluci, kteří do ní zrovna postoupili. Vláďovi se podařilo s velkou radostí postoupit do skupiny A. Vašek s Romanem zůstali v B. Následoval start skupiny A kde startoval Martin a přidal se k němu postupující Vláďa. Po kvalifikačních rozjížďkách následoval kolotoč kdy startovala jedna skupina za druhou. Závodilo se ve větru 4-8 m/s, vše bez problémů odsýpalo, žádné karamboly ani technické problémy nás tento den nepotkaly. Unavení, za stmívání jsme opouštěli zamrzlé jezero a těšili se do horkých sprch a postelí.:)
Následující den bylo bezvětří a čekali jsme na ledě zda se příroda neumoudří a nesešle nám nějaký vítr. Dlouhou chvíli jsme trávili různě laděním, focením, diskutováním apod. Bavorská flotila pro nás připravila pohoštění v podobě bílých klobás a piva a to byl asi vrchol dne, neboť vítr se nedostavil a okolo druhé hodiny jsme se odebrali na hotel. Na následující den byla předpověď příznivější a k naší radosti i vyšla. Foukal čerstvý vítr 8-12 m/s, bylo cca 5 stupňů nad nulou led byl mokrý a nesmírně rychlý. Opět se roztočil kolotoč rozjížděk ve všech skupinách. V silném větru nebyla nouze o dramatické situace a defekty. Téměř nikdo z nás se nevyhnul hodinám nebo technickým problémům. Martin musel odstoupit z rozjížďky kvůli technickým problémům a musel sáhnout po náhradní lodi to ho bohužel stálo lepší umístění ve skupině A protože musel vynechat tři rozjížďky. Vašek dostal na horní boji smyk a svou loď rozbil a v závodě skončil. Vláďovi se dařilo ve skupině A dojíždět v první polovině a měl závod rozjetý na skvělé umístění. Ve skupině C se dařilo Liborovi Vaculovi, který útočil a na medailové umístění ve skupině. V ideálních podmínkách odjely skupiny A a B 4 rozjížďky a skupina C 3 rozjížďky. Tento den byl posledním dnem MS. Večer v jednom z místních hotelů proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků. Mistrem světa se stal už po desáté Karol Jablonski (P36) před Michalem Burczynkim (P114) a další legendou tohoto sportu Estoncem Vaiko Vooremou (C6). A jak dopadli naši?