Ohlédnutí za sezonou ledního jachtingu.

Zima právě skončila a je čas rekapitulovat uplynulou sezonu ledního jachtingu. Bohužel, příroda letos opět našemu sportu na Máchově Jezeře moc nepřála a až na pár tréninkových jízd na Silvestra a Nový rok se na Mácháči jezdit nedalo. Nicméně ani tak lední jachtaři nezahálely a v únoru se vydali na Mezinárodní Mistrovství Maďarska na jezeře Valence. Na tento závod se sjela celá evropská špička ledního jachtingu a nechyběli ani zástupci z JMJ a dokského jachtklubu. Bohužel ani zde počasí nebylo nakloněno lednímu jachtingu. Po tréninkovém dni přišel vytrvalý déšť a závod se musel zrušit. Následující akcí, které se zúčastnili závodníci z Mácháče byly dva závody na polských Mazurských jezerech. V závodě Caligula Cup (6.2.2015, 53 lodí) skončil Libor Vacula na 20. místě a Martin Vacula na 23. místě. V závodě Puchar Floty Polskiej (7.-8.2. 2015, 60lodí) skončil Martin Vacula na krásném 13. místě a Libor Vacula na 27. místě.
Po závodech v Polsku konečně zamrzly i české vody a mohli jsme uspořádat první závody v Čechách a to sice na východočeské přehradě Jesenice. Byl to tradiční závod Cena Oldy Vintišky, který se jezdí zpravidla na Máchově Jezeře, ale bohužel letos jsme ho museli uspořádat na Jesenici. Závodu se zúčastnilo 11 ledních Jachet. Na prvním místě skončil Martin Vacula z JMJ druhý skončil Roman Roček na třetím místě dojel Václav Hendrych. Po tomto závodě následovalo MČR, které se konalo na Lipně. Závodu, který se nesl ve znamení velmi slabého větru, se zúčastnilo 14 lodí a nechyběli zde samozřejmě ani zástupci z JMJ. Může nás těšit, že mistrem ČR pro rok 2015 je Martin Vacula z JMJ. Druhý skončil Roman Roček a na třetím místě dojel Pavel Beneš.
Po mistrovství ČR odjeli ti nejlepší čeští lední jachtaři na Mistrovství Evropy do Estonska. Ve výpravě opět nechyběli zástupci z JMJ, jmenovitě Martin Vacula, Libor Vacula a nováček Jaroslav Tyle. Výpravy se ještě zúčastnili Václav Hendrych z Dokského jachtlubu a Vladislav Ptašnik. Nejlépe z Čechů k naší radosti dopadl Martin Vacula, který skončil na druhém místě ve skupině B a pro příští rok si tak zajistil startovní pozici v A skupině a bude tak moci bojovat s těmi nejlepšími bez nutnosti účastnit se kvalifikačních soubojů. Dále skončil na 20. místě ve skupině B Vladislav Ptašnik, 29. Libor Vacula. Ve skupině C skončil na 9. místě Václav Hendrych na 34. místě Jaroslav Tyle.
Paralelně s Mistrovstvím Evropy se ještě konal na Lipně pohárový závod Memoriál Jardy Novotného, kterého se zúčastnil zbytek české flotily tj. 7 lodí. I zde byl zástupce JMJ Josef Mareček, který skončil na třetím místě. Tímto závodem sezona ledního jachtingu v ČR skončila. Povětrnostní podmínky už žádné další závody neumožnili. Doufejme že příští sezonu si konečně opět pořádně zajezdíme také na Máchově Jezeře a mistrovství Evropy a Světa jehož pořadatelskou zemí je ČR bude třeba na Lipně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Z účasti na závodech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.