REGATA RUT CLASSIC 2017 „O Pohár White Queen“

Na Máchově jezeře se o prvním prázdninovém weekendu konal 8. ročník jachtařské regaty dřevěných lodí.
Mottem této regaty je projevit obdiv a úctu ke stavitelům dřevěných plachetnic a jejich současným majitelům a navázat tak na osmdesátiletou tradici plachtění a jachetního sportu na Máchově jezeře.
Nedílnou součástí této regaty je vedle jachtařského zápolení v duchu zdravého sportovního kamarádství i část společenská, oslavující lidskou pospolitost a krásu Máchova jezera s panoramatem hradu Bezděz.Závod je otevřený a jsou na něm vítáni majitelé a posádky dřevěných plachetnic z domova i z ciziny.
První myšlenka se zrodila v penzionu RUT FORMANOVI v roce 2010 v hlavách pánů Adama Formana a Kamila Kolesy. Kamil s Jolovým křižníkem „White Queen“ tehdy vyzval k závodu pány Formanovy, s Jolovým křižníkem „Racek“. „White Queen“ vyhrála a na počest tohoto vítězství nese závod tento název. V následujících letech je již regata pořádána ve spolupráci penzionu RUT FORMANOVI a Jachetního klubu JMJ Staré Splavy, který byl založen v roce 1946 jako nástupce čekých a německých plachtičů z třicátých let.
Regata je vypsána pro dvě kategorie lodí, a to kajutové a ostatní. Účastny tak byly a jsou lodě tříd Jolový křižník, Beluga, Vltava, O-jola, Finn, Flying Dutchman, Wander jola, Pirát.
Letošní regata se jela za příznivých povětrnostních podmínek, bylo polojasno, vítr severozápadní až západní o rychlosti 3-7 m/sec., teplota vzduchu 20 °C a vody 21 °C.
Výsledky jsou překvapivé, protože po mnohaleté hegemonii jachty White Queen Kamila Kolesy v kategorii kajutové, a jachty Finn Ládi Šnýdra v katgorii ostatní, máme nové držitele poháru.

Výsledky závodu:

Kategorie kajutové

  1. Jolový křižník, kapitán Tereza Šťastná, posádka Tomáš Šťastný, Jan Svárovský, Laura Havlíková
  2. Jolový křižník Racek, kapitán Pavel Forman, posádka Jan Forman, Adam Forman
  3. Jolový křižník White Queen, kapitán Jaroslav Bernt, posádka, Kamil Kolesa, Lukáš Rendl

Kategorie ostatní

  1. Pirát, kapitán Josef Mareček, kosatník Veronika Harcubová
  2. Finn, kapitán David Jenšík
  3. Wander jola, kapitán Míla Pokorný, kosatník Zdeněk Kraus

Z klukovské sázky o basu šampaňského se časem stala nádherná regata, které se letos zúčastnilo 18 lodí a 45 členů posádek. Závodu přihlíželo mnoho přátel, čerstvých letních hostů a milovníků jachtingu. Lze si jen přát, aby jich v příštích letech ještě přibylo.

Autor: Václav Škába

Příspěvek byl publikován v rubrice Společenské události, Závody pořádané JMJ. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.