Rosenwind Pokal Attersee

Ve dnech 14.6.-15.6. se na krásném rakouském jezeře Attersee konal historicky první společný česko-rakouský pohár v lodní třídě Pirát. Ačkoliv je v našem jachtklubu vcelku hodně aktivních pirátnických posádek, tentokrát jsme vyrazili na závod hájit barvy našeho jachťáku pouze já s Vítkem Prchalem. Nicméně z Mácháče jsme tam sami nebyli, na závod ještě vyrazila dokská posádka Josef Rybáček se Zdeňkem Richterem. Po celodenním cestování a různých peripetiích se nám podařilo (ač jsme chvílemi mysleli, že se nám to nepodaří:)) na Attersee zdárně dojet ve večerních hodinách. Závod se konal v prostorném areálu ve Weyregu, kde nás už přivítali další čeští závodníci. Někteří již byli v dosti pokročilém stadiu oslav narozenin jednoho ze závodníků, takže o legraci nebyla nouze:)) Za pomalého stmívání jsme ustrojili loď a přidali se k popíjení a debatování s ostatními závodníky. V sobotu ráno jsme k naší nelibosti zjistili, že účast na závodě bude velice slabá, jelikož se rakouští pirátníci ,,nedohodli na termínu,, tak jich tam bylo méně než českých posádek. Do závodu bylo přihlášeno 8 českých a 5 rakouských posádek. Start první rozjížďky byl naplánován na 12:00. V poledne vítr byl, ale na vodu se stále nešlo. Všichni závodníci netrpělivě přešlapovali na břehu a čekali na povel rozhodčích, kteří čekali na změnu směru větru. Změna se nekonala a tak jsme přece jenom konečně vyrazili. Foukal poměrně čerstvý vítr cca 6-8 m/s jihozápadního směru, který na hladině jezera vytvořil nepříjemné krátké a vysoké vlny. Po dojetí této rozjížďky vítr ustal, přišel déšť a následovalo čekání na břehu. K večeru se ještě za slabého větru odjely dvě zkrácené rozjížďky. V jedné z rozjížděk jsme se s Vítkem vydali na solo jízdu po levém křídle. Sami jsme byli překvapeni jak nám to vychází, do posledních metrů rozjížďky to vypadalo na velice dobré umístění, nicméně cca 50m před bojí náš soukromý vítr ustal a naopak se rozjel balík lodí na pravém křídle a tím naše chvilka nadšení skončila:)) pokus dobrý ale výsledek nic moc:) V neděli foukal již stálejší vítr ze severu, v kterém se odjeli poslední dvě naplánované rozjížďky. Závodu dominovali české posádky v čele s bratry Sivými, kteří vybojovali celkové prvenství, na druhém místě skončila posádka Michal Tobolka Petr Gardavský z Třeboně a třetí skončila první rakouská loď AUT 8 Pintarich Bernd-Rainer, Pintarich Iris, čtvrtí skončili Pepa Rybáček se zdeňkem Richterem. Já s Vítkem jsme dojeli na devátém místě.
Myšlenka společného česko-rakouského poháru je výtečná, doufejme že příští rok se Rakušáci pochlapí a účast bude silnější:)

kompletní výsledky

P.S.
Závod byl současně memoriálem Herberta Rennera. Herbert Renner byl rakouský pirátnický matadador, který často zavítal i na české závody. Dokonce zde jezdí i jeho bývalá loď. Ne jenom život, ale i smrt tohoto člověka byla tak trochu netradiční, Herbertovi se podařilo zemřít při rozjížďce v závodě (tuším, že to bylo Švýcarské mistrovství, ale nejsem si jistý, v diskuzi mě můžete opravit) a i přesto, že při závodě zemřel, podařilo se mu skončit myslím na 5. místě. No řekněte, mohl by si jachtař přát lepší smrt?

Příspěvek byl publikován v rubrice Z účasti na závodech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.