Jedno-posádková plachenice 2.4mR.


Tuto malou kýlovou plachetnici navrhl před 30 lety známý švédský návrhář Peter Norlin. Vycházel z pravidla „R metre“. Je to to v podstatě zmenšenina původních 12 metrových plachetnic Amerického Poháru.
Protože se jedná o velmi malou loď s kýlem, sedí kormidelník dost nezvykle čelem k přídi, nevyvažuje.
Všechna ovládací lana a zařízení má před sebou na dosah rukou. Loď má 2 plachty a je zde mnoho možností jak ovládat v průběhu plavby trim lodě. Stěžeň je ohebný zvláště v horní části – což je umožněno působením proměnlivého napětí zadního stěhu.
Na plavbě na zadní vítr se používá kosatkový peň – jednoduchým ovládáním z kokpitu. Loď má díky velké ploše kýlu velice dobrou stoupavost a rychlost i ve slabém větru.
Vzhledem k tomu, že loď není třeba vyvažovat – jen se naklání – je de facto nepřevratitelná a nepotopitelná díky balastu v kýlu a polystyrenové výplni v přední a zadní části lodě, zjistilo se záhy, že je vhodná i pro tělesně hendikepované osoby. Z tohoto důvodu byla tato loď záhy zvolena jako jednoposádková loď pro Letní Paralympijský Hry.
Loď 2.4mR je rozšířena po celém světě, konají se Mistrovství světa, Mistrovství Evropy a jednotlivých zemí. Nejvíce je rozšířena ve Skandinávii, Německu, USA, Austrálii.
Loď je poměrně technicky náročná na trim, fyzická kondice kormidelníka, na rozdíl od jiných lodních tříd, není příliš rozhodující. Z tohoto důvodu se také konají závody pro všechny společně – startují muži, ženy, staří, mladí, hendikepovaní, zdraví.
V České republice jezdí tato lodní třída Český pohár a Mistrovství republiky – dnes převážně na Máchově jezeře ve Starých Splavech. Tréningy probíhají rovněž na Vltavě v Jachtklubu CERE.
Technické údaje:
Délka cca 4.20 m
Šířka cca 0.80 m
Hloubka kýlu cca 1.10 m
Plocha plachet cca 8 m2
Hmotnost cca 260 kg
Kontakt: Alexander Sadílek, alexander.sadilek@seznam.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.