Lední jachty na Mazurech

Jako každou zimu, se těšíme na první ježdění na ledě. V ČR zatím bohužel nikde dostatečně silný led není, tak jsme museli na první závody vyrazit do Polska na jezero Sniardwy. Byla to jedna z prvních a zároveň posledních možností si zatrénovat před letošním MS a ME. V Polsku se ve třech dnech (8.1.-10.1.) konaly dva závody a to sice páteční Caligula Cup a v sobotu a v neděli polský národní pohár Puchar Mikolajek. Obou závodů se zúčastnilo cca 60 závodníků z osmi evropských zemí. Konkurence byla velice silná. Na startu nechyběla ani živoucí legenda tohoto sportu Karol Jablonski. A nechyběli ani další medailisté z posledních MS a ME. Z JMJ se závodů zúčastnili bratři Martin a Libor Vaculovi, Jarda Tyle a Josef Mareček. Jelikož šlo pro většinu z nás o první ježdění v letošní sezoně, tak byl páteční závod spíše souboj sama se sebou, než závodění se soupeři. Byla poměrně velká zima cca -10°C a foukal vítr 3-5 m/s. Na velkém jezeře nebyl problém postavit dlouhou trať, na které jsme odjeli 6 krásných rozjížděk. Některým z nás se nevyhnuly střety se soupeři. Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo a všichni závod dokončili. Nejlépe z Čechů v pátečním závodě skončil Vláďa Ptašnik na 20. místě. Nejlepší z JMJ skončil na 22. místě Martin Vacula. Náročný den na ledě jsme zakončili v místní hospůdce s Leškem a Zbyškem, kteří jsou velkými fanoušky svijanského piva, které v Polsku prý není k sehnání a napájeli nás pivními skvosty ze svého archivu…. Ráno bylo náročné:)
V sobotu začínal Puchar Mikolajek. Ráno byla mlha, která se držela až do odpoledních hodin a komise pro tento den závod zrušila. Volný čas jsme věnovali broušení bruslí, měření a dalším činnostem, ketré by nás mohly zrychlit. Později odpoledne se mlha zvedla a jeli jsme si ještě cca na hodinku zatrénovat. Odpočinkový den přišel každému po náročném pátku vhod. Večer jsme se po kulturní vložce, o kterou se postaral Vláďa se svou kytarou v hospůdce u Leška a Zbyška, brzy odebrali na hotel, protože komise naplánovala start již na desátou hodinu, což znamenalo vstávat cca v 7 hodin ráno abychom se stihli nasnídat, vypakovat z hotelu a dojet 30km k jezeru. Předpověď na neděli byla slibná a díky bohu vyšla. Mlha zmizela a foukal čerstvý vítr 5-8 m/s, který v průběhu dne zesiloval. Při tomto větru už lední jachty dosahují vysokých rychlostí, stěžně se prohýbají tak, že si myslíte, že se musí každou chvíli zlomit a to je ten správný adrenalin, kvůli kterému tento krásný sport děláme. V ideálních podmínkách se odjelo opět 6 rozjížděk. Opět se nám nevyhnuly kolize, ale naštěstí to nebylo nic vážného a všichni závod dokončili ve zdraví. V neděli se nejvíce z Čechů dařilo Martinovi Vaculovi, který skončil ve velmi silné konkurenci na 13. místě. Doufejme, že se bude stejně dobře Martinovi dařit i na letošním MS a ME. Druhý nejlepší z Čechů skončil Vláďa Ptašnik na 23. místě. Závod byl pro všechny důkladnou prověrkou před MS a ME. Někteří z nás se po opravě lodí a zahojení šrámů chystají tento víkend na německé mistrovství, které se bude konat poblíž Rostocku. Držíme palce.