Mácháčský zápich 2023

Divoké skiffy RS700 mají své kultovní závody – na Lipně se koná Lipenský kotrmelec, u nás vzhledem k hloubce jezera máme jenom Mácháčský zápich. A ten náš klub pořádal o víkendu 23.-24. září. Na startu se sešlo 15 lodí RS700 a k tomu 6 Aer. Náš klub měl zastoupení v bratrech Kotkových a Honzovi Dvořákovi. Smutnou zprávou závodu je fakt, že se tentokrát do dna nikdo nezapíchl.

Rozjížďky těchto rychlých lodí trvají necelou půl hodinu a když se k tomu přidalo svižné rozhodcování komise, stihlo se v sobotu od dvanácti do půl čtvrté uskutečnit pět rozjížděk. V první rozjížďce vyhrál Michal Kotek a těšil se, že cesta k vítězství započala a bude pokračovat podobně hladce. Omyl. Na Mácháči nic nejde úplně jednoduše a tak v dalších rozjížďkách zapsal dvě trojky a pětku se šestkou. Dojezdy hlavní části pole byly velice vyrovnané, každou rozjížďku vyhrál někdo jiný. Další jedničky v sobotu zapsala Klára Houšková, Kamil Kotek, Vašek Brabec a Adam Plhoň. Ten se díky tomu i před tím zapsanými dvěma solidními dvojkami dostal po sobotě do celkového vedení. Na břehu pak pokračoval tradiční společenský program a ochutnávka toho nejlepšího, co nám kdy poskytl Karibik a Jižní Amerika. Na neděli pak zbývaly tři poslední rozjížďky. Vítr se rozbíhal krapet pomaleji (asi taky večer ochutnával) a tak jsme si první start nechali až na jedenáctou hodinu. Oproti sobotě se vítr  z jihozápadu stočil na severozápad a uprostřed tratě vznikal nepříjemný pruh s velkými změnami i poklesem síly větru. Závodníci se s tím vypořádávali spíše se střídavými (ne)úspěchy a s výraznou měrou brnkání na nervy. Z většiny lodí tak byly slyšet hlasité povzdechy nad nepřicházejícími poryvy a mírná frustrace při ztrátách většího počtu pozic. Ani moje loď toho nebyla ušetřena. První jedničku zapsal Jan Štantejský, následně již druhou v závodě Kamil Kotek. Vítězstvím v poslední rozjížďce si celkové první místo letošního Mácháčského zápichu potvrdil Adam Plhoň. Václav Brabec o jediný bod uhájil druhou pozici před domácím Michalem Kotkem. Na Klárku Houškovou pak zbyla čtvrtá pozice a pátý celkově dokončil Kamil Kotek. Nakonec i přes ne úplně skvělou předpověď se podařilo uskutečnit všech osm plánovaných rozjížděk. Vítr byl tedy skutečně spíše slabší. Můžeme tak vyhlížet opět divočejší podmínky pro závod na příští rok tak, aby řádně dostál svému názvu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody pořádané JMJ se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.