Mistrovství Světa třídy 2.4 Metre

Ve dnech 15.-24. srpna se Dan Bína zúčastnil Mistrovství Světa v lodní třídě 2.4 Metre v kanadském Halifaxu. Zde si můžete přečíst Danovu zprávu

Vrcholem sezóny 2014 bylo mistrovství světa handicapovaných v kanadském Halifaxu, které se konalo 15.-24. srpna. Toto mistrovství bylo zároveň první možností kvalifikace na paralympijské hry 2016 v brazilském Riu. Na paralympiádu se kvalifikovalo prvních 8 národů. Brazílie má divokou kartu a dalších 7 národů čeká kvalifikace příští rok v australském Melbourne.
Do Kanady jsme přiletěli 5. srpna a 3 dny měli na aklimatizaci, vyložení kontejneru a přebírku pronajatého člunu. 9.-11. srpna se konala preliminary regata. Ve třech dnech se odjelo 10 rozjížděk ve větru o síle 15-25 uzlů, převážně severního směru, který hnal do zálivu metrové vlny. Rozdíl příliv, odliv dosahoval dvou metrů. Časy vrcholícího přílivu fluktuovali oproti oficiálním tabulkám až o hodinu a to oběma směry. S obtížnými podmínkami se nejlépe vyrovnalo britské trio Helena Lucas, Megan Pascoe a Will Street. Já dojel na 14. místě.
Jelikož jsem nebyl spokojen se svým výkonem, místo plánovaného odpočinku jsem zbývající 4 dny vyplnil tréninkem s německým týmem.
Na samotné mistrovství světa si Kanada připravila exkluzivní turistické počasí. Slunce, teploty okolo 25°C, a slabý až střední vítr všech směrů. V průběhu 6 dní se podařilo uskutečnit pouze 9 rozjížděk. Hned první den nás začal sabotovat pronajatý doprovodný člun. Přes snahu majitele sehnat opravu, tři dny – tři odtahy…. dále jsme boha odlivu nedráždili. K pohodě nepřispěla ani diskvalifikace na černou vlajku v první rozjížďce. Nicméně, poté jsem předvedl konzistentní výkon na velmi dobré úrovni, který vyústil v 12 místo v kvalifikaci na POV, 17 v celkovém pořadí.Titul Mistra Světa putoval do Německa k Heiko Kroegerovi – velká gratulace Heiko. Vicemistrem světa se stala Britka Helena Lucas, 2 vicemistrem Francouz Damien Seguin.
Pořadatel odvedl solidní kus práce v organizaci na břehu. Bohužel dojem kazil výkon jury, která se nedokázala vyrovnat se složitými podmínkami a jejíž výkon nelze hodnotit jinak než silně podprůměrný.

Přestože jsem se dokázal po nešťastném úvodu vrátit do závodu a odváděl po zbytek velmi dobrý výkon, na kvalifikaci z Kanady to těsně nestačilo. Nicméně, 12. místo při účasti 18 lodí na paralympiádě 2016 dává více nežli slušnou šanci na účast. Takže ….. příští rok u klokanů, přesně dle přání mé snoubenky :o)
Na závěr musím upřímně poděkovat všem, bez nichž by žádná kampaň nebyla. V první řadě pochopení a podpora rodiny a týmu v podobě sparing partnera Petra Čermáka. V řadě neposlední firem Unicorn, Plus4U, Pronovo a Zappas sailing team.

Oficiální web závodu
Kopletní výsledky

Příspěvek byl publikován v rubrice Z účasti na závodech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.