MS a ME v ledním jachtingu


Ve dnech 24.2.- 3.3.2018 se konalo Mistrovství Světa a Evropy v ledním jachtingu třídy DN. Závodu se zúčastnili i čtyři závodníci z JMJ a Vláďa Ptašnik ze Sušice. Pořadatelskou zemí bylo letos Estonsko, ale jako již tradičně jsme se místo konání závodů dověděli pouze několik dní před zahájením. Ve hře bylo Estonsko a Polsko. Vzhledem k hlášeným silným mrazům na estonském ostrově Saareema bylo nakonec jako místo konání vybráno jezero Niegocin v Polsku.
Počasí nám, ale moc nepřálo a v noci před zahájením mistrovství napadlo cca 10 cm sněhu a bylo jasné, že se budeme stěhovat někam jinam. Na slavnostním zahájení nám bylo sděleno, že se závod pojede na cca 400Km vzdáleném jezeře Wielimie nedaleko Szczecinku. Po nedělním přesunu následovala pondělní kvalifikace.
Ve skupině C závodil Jarda Týle CZ 121. Bohužel se mu nepodařilo dojet v Top 12, což by znamenalo postup do skupiny B. Ve skupině B jsem startoval já (Josef Mareček CZ 101) Libor Vacula CZ97 Vláďa Ptašnik CZ 112. Mě a Liborovi se nepodařilo postoupit ze skupiny a po zbytek závodu jsme závodili ve skupině B. Postoupit se podařilo Vláďovi Ptašnikovi. Mezi nejlepšími ve skupině A startoval Martin Vacula CZ 92 a postupující Vláďa Ptašnik. Podmínky vypadaly první den závodu ideálně, krásný hladký led ,,Black Ice,, a vítr. Nicméně opět trochu zasněžilo a na ledě se vytvořily sněhové návěje, které velmi brzdily loď a v kombinaci se slabším proměnlivým větrem nám všem přibylo pár vrásek na čele. Začalo klasické špekulování o tom jaké použít brusle, plachtu, najít optimální trim, přebrušování bruslí…atd. K tomu všemu ještě panovaly opravdu silné mrazy v celé Evropě a i zde se denní teploty pohybovaly okolo -10°C což při vysokých rychlostech na lední jachtě už opravdu bolí:)). Za zmínku stojí nepříjemnost, která potkala Jardu Tyleho ve druhé rozjížďce, když měl kolizi se švédským závodníkem, při které si zlámal kosti v nártu a závod pro něj skončil. Během dvou dnů se odjelo 7 plánovaných rozjížděk ve větru do 6 m/s a MS bylo ukončeno. Mistrem světa se stala legenda tohoto sportu P36 Karol Jablonski. Výsledky našich závodníků jsou následující.

Skupina A
32. CZ 92 Martin Vacula
45. CZ 112Vláďa Ptašnik
Skupina B
26. CZ 97 Libor Vacula
43. CZ 101 Josef Mareček
Skupina C
48. CZ 121 Jaroslav Tyle

Kompletní výsledky MS GOLD SILVER BRONZE

Po MS následovalo ME. Ve středu proběhla opět kvalifikace. Ve skupině C závodil Libor Vacula. Ve skupině B Josef Mareček a Vláďa Ptašnik a mezi nejlepšími tentokrát závodil pouze Martin Vacula. Podmínky byly podobné, jen vítr byl o něco slabší a sněhové návěje tužší. Vítr se neustále točil a občas nefoukal vůbec. Několik rozjížděk bylo po startu pro svou neregulérnost zrušeno, často se musela měnit trať a z toho důvodu se od středy do pátku podařilo skupině C a B odjet pouze 4 rozjížďky a skupině A 5 rozjížděk. V pátek Večer proběhlo vyhlášení výsledků a v sobotu po mrazivém týdnu odjezd domů, kde nám mezitím zamrzl konečně Mácháč.:) Mistrem Evorpy se stala další legenda tohoto sportu Američan US 44 Ron Sherry. Výsledky našich závodníků jsou následující.

SKupina A
32. CZ 92 Martin Vacula
Skupina B
12. CZ 112 Vláďa Ptašnik
38. CZ 101 Josef Mareček
Skupina C
6. CZ 97 Libor Vacula

Kompletní výsledky ME GOLD SILVER BRONZE

I přes ne příliš dobré výsledky, to byl skvělý týden na ledě s těmi nejlepšími ledními jachtaři v krásném, opravdu zimním počasí. Opět jsme si odvezli hromadu cenných informací, které určitě zužitkujeme v dalších sezonách.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.