Otevřené Mistrovství Světa a Mezinárodní Mistrovství Belgie Lodní třídy 2.4mR


Závěr sezóny 2019 byl pro lodní třídu 2.4mR hektický. Ve dnech 12.-18. října se konalo Otevřené Mistrovství Světa v Italském Janově, za účasti 87 lodí ze tří kontinentů. Na tento vrchol sezóny navazovalo populární Mezinárodní Mistrovství Belgie, kde se i přes omezení pořadatele sešla 24členná flotila ze 6ti národů. Na obou regatách hájilo českou vlajku duo Daniel Bína(teda já) a Alex Sadílek. Ale pěkně popořádku. Itálie nás přivítala již tradičním lehkým chaosem, podmračeným větrným počasím a občasným deštěm.
Po nezbytném proměření jsem vyrazil s částí německé flotily na trénink. A Janov v souladu se svou pověstí potvrdil, že se jedná o komplikovanou vodu. Nestálý vítr jihovýchodního směru o síle cca 12 uzlů doplňovaly vlny hodně přes metr, spolu se zhruba půl-uzlovým proudem východního směru.
První den vítr přesahoval 40 uzlů a hřebeny vln překonávaly 5ti metrový vlnolam. Krátce po poledni pořadalé odpískali konec závodního dne.
Druhého dne nás po hodinovém váhání rozhodčí vytáhli do 14ti uzlového větru východního směru a vln okolo metru a půl. A začala tvrdá probírka. Vlny svírající se směrem větru cca 30° úhel probraly flotilu natolik, že den dokončilo 55 lodí. Já v první rozjížďce skvěle trefil start i křídlo, a byla z toho krásná trojka. Bohužel v následující rozjížďce jsem spáchal levnou chybu(v přizvedlých vlnách byla bójka vidět až na poslední třetině stoupačky) a přejel výrazně lay line …. a na bójce byl okolo 60 místa. Ať jsem dělal, co jsem dělal, dopracoval jsem se pouze na 45 místo. Den jsem po dojezdech 3, 45, 13 skončil celkově na 13 místě. Alex se trápil 48,48 a DNC. Den vyhrála Britka Megan Pascoe(1, 1, 2) následována Finem Marko Dahlbergem(2, 2, 1) a Švédkou Fiou Fjelddahl(9, 5, 5)
Následujícího dne ve větru o síle 12ti uzlů, jsem den zahájil povedenou 10. Bohužel následoval předčasný start a propad na 18. místo. Alex se začal pomalu zvedat s dojezdy 25 a 30. Čelo konstantně držela trojice Megan(3, 2), Marko(1, 7) a Fia(5,3)
Poslední závodní den jsem zvažoval zda vůbec vyjet,neb mne předchozího dne skolil žaludeční problém. Nakonec jsem se odhodlal, a vyzazil do 20ti uzlového větru a dvouapůl metrových vln. Tvrdé podmínky si opět vybrali svou daň a den dokončilo pouze 42 lodí. Já trhl na zaďák svůj rekord a odsurfoval k rychlosti 10,7 uzle. Přes to, že jsem se trápil (21, 22), jsem se posunul na 15. celkové místo, 6. hendikepovaný. Alex se propadl na výsledných 60 a pořadí se nezměnilo ani v první trojce.

1.
Megan Pascoe(GBR)
2.
Marko Dahlberg(FIN)
3.
Fia Fjelddahl(SWE)
15.
Daniel Bína (CZE)
60.
Alex Sadílek(CZE)
Celkové výsledky

Následoval přesun do Antwerp. Cestu mi zkomplikovala střevní chřipka, která mne zastavila v Basileji na 3 dny. Odeznělá choroba zanechala po sobě ukrutné spazmy(svalové křeče), které mne nenechaly v následujícím týdnu vyspat a těžce zasáhly mou sobestačnost i možnost řídit …. čímž děkuji své ženě, která toto nelehké období nejen přežlia, ale i odmakala, odřídila a nerozvedla se 🙂

Antwerpy si podrželi svůj status největšího taktického cvičení na evropském kontinentě. Jinak teploty okolo 12°C a vítr v rozmezí 12 – 25 uzlů, a 9 rozjížděk ve třech dnech. Překvapením byli lokální borci, kteří dosáhli na 3. a 4. místo celkového pořadí. Palmu vítězstí si odnesla úřadující mistryně světa Magan Pascoe(1, 1, 5, 1, 3, 2, 1, 8, 2), následována německou legendou Uli Liborem(2, 4, 1, 3, 1, 3, 2, 6, 3). Bronz překvapivě uzmul místní Ben van Cauvenbergh(3, 3, 4, 4, 2, 1, 3, 1, 4) Já dojel za 5(5, 2, 2, 8, 6, 5, 5, 5, 6 – druhý hendikepovaný), Alex 18.

1.
Megan Pascoe (GBR)
2.
Uli Libo(GER)
3.
Ben van Cauvenbergh(BEL)
5.
Daniel Bína(CZE)
18.
Alex Sadílek (CZE)

Celkové výsledky

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.