RUT CLASSIC 30.6.2018

Krásné léto, které letos začalo už v prvních dnech května, dávalo velkou naději, že tradiční regaty dřvěných lodí které pořádáme už devátý rok vždy první weekend prázdnin, budou provázeny horkým počasím a pravidelným východním či západním větrem. Regata „Rut Classic“, která se jela v sobotu 30.června však plachtiče vyzvala na souboj nejen se soupeři, ale i s vrtošivým severním až severozápadním větrem, který se mezi kopci Šroubeným a Borným nepředvídaně točil a nutil posádky být v neustálém střehu, neboť studený vítr ze všech směrů pulzoval v síle 2-14 m/sec. Teplota vzduchu 12 C, vody 20 C.
Ve 12,55 hodin odstartovalo 7 kajutových a 3 otevřené lodě na obligátní trať levobokem kolem Myšího a Kachního ostrova ke dvěma kolům ve dvou rozjížďkách. Díky náročné navigaci v nestálém větru se pole lodí stále měnilo. Ve druhé rozjížďce, při velmi silném poryvu větru, se převrátil nejzkušenější závodník Láďa Šnýdr s lodí Finn, který s nasazením všech sil zachránil z přídě zatopené lodi člena posádky psa Charlieho, kterého hbitě převzala na svoji palubu loď vedená Terezou Šťastnou. K převrácené lodi přispěchala na pomoc i loď Racek a člen její posádky Adam Forman opustil dobrovolně palubu aby společně se Šnýdrem vyčkal záchranného člunu. K záchraně byla vypravena motorová jachta Gli, kterou obratně kormidloval Vladimír Joza.Společně s posádkou pak opatrně zatopenou loď i s kapitánem dovlekli pod jeřáb v klubu. Vše se odehrávalo v dohledu JMJ, takže obecenstvo na břehu si přišlo na své. Při této nehodě nedošlo k žádnému vážnému zranění a jedinou ztrátou materiální bylo utopené kormidlo.Loď uvedena do provozu schopného stavu včetně kormidla, které ochotně poskytnul Jachtklub Česká Lípa.
Dvakrát se také převrátil se svým Finnem CZ 111 David Jenšík, ale tomu se podařilo díky vzduchovým komorám a dobré fyzické zdatnosti vždy loď postavit a pokračovat v závodě. Díky záchranným akcím se tak konečné pořadí závodního pole značně zamíchalo.

Při večerním banketu v penzionu RUT Formanovi byl slavnostně vyhlášen výsledek regaty následovně.
Celkové pořadí : KAJUTOVÉ

1. Loď – White Queen kapitán Jaroslav Bernt
posádka Kamil Kolesa, František Hůlka
2. Loď – BRUNO kapitán Martin Háma
posádka Jaroslava Hámová, Petr a Eliška Dufkovi
3. Loď – ŠŤASTNÁ kapitán Tereza Šťastná
posádka Tomáš a Jan Šťastn
4. Loď – RACEK kapitán Pavel Forman
posádka Jan a Adam Formanovi
5. Loď – DRZÝ JEZEVEC kapitán Vít Prchal
posádka Petr Froněk,Johana Horáčková, Rad. Naudain
6. Loď – ROBIN HOOD kapitán Stanislav Horák
posádka Láďa Kratochvíl, Jaroslav Kubaník
7. Loď – SIESTA kapitán Adam Povolný
posádka Michal, Linda a Jakub Povolný

OTEVŘENÉ

1. Loď – FINN 111 kapitán David Jenšík
2. Loď – PIRÁT 410 kapitán Josef Březina
posádka Amelie Březinová
3. Loď – FINN 105 kapitán Ladislav Šnýdr
posádka pes Charlie

Při vyhlašování výsledků byla předána cena za statečnost Láďovi Šnýdrovi, s ohledem na záchranu psa Charlieho, což ocenila i zástupkyně Spolku pro ochranu zvířat, na banketu přítomná paní Tichá.
Cenou fair play za hbité poskytnutí pomoci v nouzi byl dekorován Adam Forman jako zástupce lodi Racek.
Zatím co se hosté bavili a hodovali, předseda Jachtklubu Máchova jezera Ladislav Mendík se ženou
Lídou již přijímali přihlášky na zítřejší regatu o pohár „White Queen“. Regatou znavení plachtiči s dlaněmi sedřenými od lan řešili taktiku,počasí a vítr. Bookmakeři přijímali sázky na vítěze.
Velkolepý banket s hojností dokonalého jídla a pití, za dohledu rodiny Fomanovy a Procházkovy, doprovodila živá hudba Michala Doležala, jeho ženy, Víta Andršta a Jaroslava Štastného z Lysé nad Labem.
Účastníci regaty i četní hosté setrvali v radostné náladě do pozdních hodin aby společně oslavili léto, sportovní kamarádství a život.

Václav Škába

Příspěvek byl publikován v rubrice Společenské události, Z účasti na závodech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.