Sezona zahájena – Memoriál ing. Böhma


To, že už je Covid pomalu na kolenou, poznáte podle toho, že zase můžeme začít závodit. Všichni od jara pilně trénujeme, ale regata zatím nikde žádná. Závodnická krev po osmi měsících pořádně vřela a tak jsme se navzdory řadě omezení rozhodli uspořádat náš již tradiční závod Memoriál ing. Böhma.

Musíte uznat, že závod na počest jednoho z našich nejlepších jachtařů historie byl ideální příležitostí. Úřední šiml na nás samozřejmě nakladl celou řadu požadavků. Všichni museli vyplňovat svá čestná prohlášení a nad barem vzniklo oficiální detašované testovací centrum. Vyhnuli se mu akorát naočkovaní a uzdravení. Se slovy „Všichni negativní“ jsme mohli odstartovat letošní sezónu.

Za odměnu jsme dostali naprosto dokonalé počasí. Předpovědi sice hlásily na sobotu déšť a zamračeno, některé jedince to snad i odradilo. My ostatní jsme dostali za odměnu nádherný jachtařský den plný větru od pěti do osmi metrů za sekundu a polojasnou oblohu. Dal se úplně báječně spálit i krk. Na start se postavilo celkem 42 lodí, slušná účast. 420 měly závod jako republikový pohár, závodu se zúčastnily i Stáři, Finni, Laseři Radial a 4.7 a k tomu všemu celkem 19 Optimistů. Kvůli většímu počtu tříd jsme se rozhodli postavit oddělený start a cíl, věc na Mácháči příliš nevídaná, ale velmi praktická. Naštěstí organizaci závodu za náš klub zajišťovalo celkem sedm lidí na dvou člunech a dvou kajutovkách, tak jsem tento luxus závodníkům mohli dopřát. I díky tomu v sobotu závod pěkně odsýpal. Od dvanácti do půl čtvrté měly všechny třídy odjety čtyři rozjížďky a mohly se je včas schovat do klubu před bouřkou a průtrží mračen. V neděli vypadalo počasí podobně, jen ten vítr byl v předpovědích severní. A severní vítr znamená na Mácháči problémy. Fouká na jezero přes Borný a skáče kolem něj z jedné i druhé strany. Na vodě jsou pak poryvy v rozptylu 40 stupňů a v tom se trať staví obtížně. První rozjížďku se ještě podařilo odjet, i když pár veletočů závodníkům hlavu zamotalo. Potom vítr polevil a na každé půlce jezera foukal úplně jinak. Komise chvíli čekala, ale po poledni už závodníky poslala na břeh a závod ukončila. Vítr sice foukal, poslední rozjížďka by se dala odjet, ale o regulérnosti by to úplně nebylo. Škoda kazit kvalitní závod.

Ve Starech potvrdil úlohu favorita náš Michael Maier s Jakubem Václavíkem z JK Česká Lípa, vyhráli všech pět rozjížděk. Druhé místo vybojovala další kombinovaná posádka JK Česká Lípa a JMJ Kraken Tomáš Kramář a Bobik Zbyněk Zanker. Ve Finnech jsme měli zastoupení na stupních vítězů v roli Martina Vaculi. Ten musel z druhého místa gratulovat k vítězství matadorovi Jirkovi Outratovi. Ani v pohárovém závodě 420 JMJ na stupních vítězů nechybělo. Druhé místo vybojovala naše bratrská posádka Matěj a Ondřej Ptáčníkovi. V Optimistech suverénně vyhrál Jirka Tomeš z JK Česká Lípa. Z našich skončila nejlépe Tereza Chlumská na 7. místě, dále přišel blok našich v podání Jakub Povolný na 11., Bart Bernt 12., Jakub Štěpánek 13. V silnějším větru nakonec odjela všechny rozjížďky a na 17. místě se umístila Ela Berntová. Třídu Laser obsadili v rámci tréninkového závodu pouze naši čtyři juniorští závodníci. V kombinaci Laseru Radial a 3x Laser 4.7 závodili proti sobě s přepočtem času pomocí Portsmouth Yardstick Handicap. Závod tak vyhrál Zdeněk Vysloužil před Adamem Povolným, Matyášem Zbořilem a Tomášem Chlumským.

Všichni tak doufáme, že tímto závodem konečně započala další úspěšná sezona, ale ruku na srdce: hlavně že se současná situace konečně zlepšuje a my můžeme nějaké závody konečně pořádat. Na závěr musím poděkovat všem spolupracovníkům z našeho klubu za organizaci a závodníkům za skvělou reprezentaci JMJ.

Foto

kompletní výsledky

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody pořádané JMJ. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.