Z Máchova jezera hurá do světa

Už dlouhou jsem neposílal žádnou novinku z našich krůčků k cestě za jachtařskými zkušenostmi.
Na výroční schůzi jsem vás informoval o úspěchách našich dětí, mezi kterými vede Terezka Chlumská, když na posledním MČR byla druhá dívka a nominovala se na Mistrovství Evropy, odkud si přivezla 61.místo. To značně ovlivnilo plánování přípravy na další sezónu, kde je prvním cílem nominace na Mistrovství světa a druhým pokus o co nejlepší výsledek.
Proto jsme vyrazili ještě v prosinci na trénink a závod do chorvatské Puly, ve složení Tereza Chlumská – Optimist, Jakub Povolný – Optimist, Tomáš Chlumský – ILCA 4 a naše řady doplnil tréninkový sparing partner Emma Mahr – optimist, která se tento rok také účastnící nominačních závodů.

Závod Svatý Nikola se nesl v proměnlivém větru a poslední finálový den až v extrémně silném jugu. To způsobilo výšku vln takovou, že se nedalo vyjet ani na motorovém člunu. Z 326 lodí si Terezka vezla 59. místo a Kubík Povolný 234. Ve třídě ILCA 4 se Tomík držel na 76. místě.
Další součástí přípravy byl “výlet” v polovině února znovu do Puly, kde jsme trénovali společně s chorvatskými a německými závodníky, kteří tou dobou mají jarní prázdniny. Na konci týdne nás čekal závod memorial Zlatana Pečenkoviče, kde se objevilo 124 lodí na startu a Terezka brala 25. místo. Celý týden se nesl ve velmi slabém větru a naštěstí první závodní den se udržel na síle 5 m, se zbytkem nepříjemných vln, které se vytvořily během noci. V neděli byla extrémní bora, kde nárazy větru dosahovaly síly 23m/s a závod byl ukončen.

Týden jsme si dali pauzu a na začátku března vyrazili na Lago di Garda, kde bylo pár dní na tréninky a pak mladé jachtaře čekal závod Youth Centenary Regata, který byl zároveň už prvním nominačním závodem ze série kvalifikací pro MS a ME na rok 2023. Kromě jednoho dne ideálně foukalo každý den a závod pěkně plynul. Děti nemusely trávit mnoho času navíc při čekání na další start rozjížďky. Na startu tentokrát stálo 155 lodí velmi silné konkurence. Garda je specifický revír, kde se 90 % úspěchu odehrává na startu a kdo první otočí na pravobok a bude na čistém větru. Proto jsme se i při tréninku zaměřovali na techniku startů. Terezka postoupila jen těsně do zlaté skupiny i po jedné diskvalifikaci na černou vlajku za předčasný start. Celkově si odvezla 86. místo a její tréninkový partner Emma 98.

O jarní brigádě jsme využili další dva dny tréninku na našem jezeře, kde letos odstartovali sezónu i naše další želízka v ohni Ela a Bártík Berntovi, Kubík Povolný a na ILCA 4 letos poprvé i Vilda Veselý, který se i po desátém koupání stále usmíval. Trochu ho podezřívám, že na konci už asi ten úsměv byl způsobený ztuhnutím obličejových svalů, neboť voda rozhodně neměla ani dvoucifernou teplotu.
Zanedlouho nás čeká už druhý kvalifikační závod ze série tří, opět na Lago di Garda. Tentokrát bude na startu přes 1000 lodí, a tak budu s napětím sledovat, jak si s tím CZE posádky poradí.
Děkujeme za vaši podporu.
Jsme možná další v řadě, kteří dokazují opak Samuela Smilse (skotský spisovatel), který napsal: „Myšlenka, že ženy budou přebírat pracovní místa mužům a budou z nich námořníci, vojáci, chirurgové či právníci, nestojí za vážné přemýšlení.“

Hezký den
JOHAN

Příspěvek byl publikován v rubrice Z účasti na závodech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.