Mistrovství Evropy 2022 Optimist

Minulý týden v pátek skončilo Mistrovství Evropy lodní třídy Optimist, kde jsme měli 7 zástupců z České republiky: dívky – Beáta Dokoupilová (jachtklub Brno), Tereza Chlumská (jachtklub Máchova jezera), Jůlie Čaganová (jachtklub Brno), Liliana Dymáková (Moravský jachtklub) a chlapci Tomáš Peterka (ČYK), František Burda ( Jachtklub Č.Lípa) a Richard Kováč (jachtklub Prostějov)

.

Dánský Sondeborg je velmi útulné místo se spoustou milých usměvavých lidí, tedy jednoznačně skvělé místo pro konání takového závodu, kam se sjelo na 253 závodníků nejen z Evropy. Nejvzdálenější účastnící se země byly bezesporu Austrálie, Nový Zéland a Spojené státy.
Mistrovství Evropy v lodní třídě Optimist je také zřejmě jedinou příležitostí, kdy závodí dívky a chlapci v samostatných kategoriich.
Celý závod doprovázel slabý vítr s poryvy nepřesahující 6m, a poslední závodní den se pro bronzovou a stříbrnou skupinu neuskutečnila žádná rozjížďka.
Nepokládám za důležité hodnotit jednotlivé rozjížďky, kterých nakonec bylo 8 a zlatá skupina odjela dokonce 9 rozjížděk, což je za posledních 5 let nadprůměrný počet.
V předešlých letech měli čeští reprezentanti potíže pokořit magickou hranici 90. místa v celkovém pořadí. Do zlaté skupiny se za posledních 5 let probojovali jen Lukáš Kraus a sestry Dokoupilovy.
Tento rok se do zlaté skupiny po dvou letech opět probojovala Beáta Dokoupilová a zaujala 32. místo v celkovém pořadí, a tím si vylepšila výsledek o 7 míst z roku 2020. Tereze Chlumské scházelo k postupu do zlaté skupiny pouze 5 bodů, nebýt dvou BFD z rozjížděk 25 a 23. Terezka udržela 5.místo ve stříbrné skupině a celkové 61. Mezi zlepšení se může počítat i výsledek Julči Čaganové a její 88. místo, čímž těsně prolomila magickou hranici.
I mezi chlapci je každý rok těžké magickou hranici pokořit. V celkovém pořadí jsme ale měli hned 2 závodníky, kterým se to povedlo. Fanda Burda si přivezl 83.místo a Tomáš Peterka, který měl famózní začátek, nakonec udržel 74.místo.
Všichni si odvážíme mnoho nových zkušeností, ale hlavně zážitků, které nám budou inspirací minimálně do zbytku sezóny. Brzy Ahoj na vodě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Z účasti na závodech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.