REGATA FORMAN CLASSIC O POHÁR WHITE QUEEN X.ROČNÍK

Poslední sobotu a neděli měsíce června se v Jachtklubu Máchova jezera sešli jachtaři vyznávající obdiv a úctu ke stavitelům dřevěných plachetnic, aby se již po desáté utkali v tradiční regatě „O pohár White Queen“. Současní majitelé dřevěných plachetnic tak uctili tradici sta let plachtění a jachetního sportu na Máchově jezeře.
Ušlechtilý materiál, důmyslná konstrukce a pečlivé provedení stavby těchto lodí daly vzniknout krásným a elegantním oplachtěným plavidlům, která jsou ozdobou každé vodní plochy.
Letošního jubilejního ročníku regaty se zúčastnily posádky devíti kajutových a osmi otevřených lodí z klubů JMJ Staré Splavy, YCD Doksy, Jachetní klub Česká Lípa a YC Mumpitz Praha.
Trať závodu byla vytyčena tradičně se startem před JMJ, levobokem Myší ostrov, cíl před JMJ, na dvě kola.
Sobotní regata byla odstartována v půl jedenácté. Počasí bylo letně slunečné, s teplotou 32 C a slabým západním větrem o rychlosti 1-2m/sec., který nedával posádkám žádné možnosti k dynamickým soubojům, takže se odjela pouze jedna rozjížďka. Po prvním dni v kategorii kajutové byla nejrychlejší White Queen z JMJ s kapitánem Berntem a v kategorii otevřené Finn 111 z jachetního klubu Česká Lípa vedená kapitánem Jenšíkem.
Večer se jachtaři a jejich doprovod sešli v penzionu RUT 1926 Formanovi, kde se již tradičně podávalo bohaté občerstvení. K poslechu hrála výborná živá hudba z Lysé nad Labem pod vedením pana Andršta. Nádherný letní večer a noc poskytly účastníkům příjemný rámec k debatám o životě, lodích a závodní taktice.Vše se odehrávalo v místech prostoupených magickým duchem Miloše Formana, který zde prožíval roky mládí a jako člen JMJ Staré Splavy plachtil na O-jole.
Po horké noci se posádky sešly ke druhému dni regaty.Foukal nádherný východní vítr o rychlosti 6 – 8 m/sec.a teplota vzduchu během dne dosahovala 36 C.
Ředitelství závodu, pan a paní Mendíkovi, rozhodlo, že s ohledem na příznivý vítr se závod pojede na tři rozjížďky.V deset hodin, po startovním výstřelu a za účasti mnoha diváků a příznivců jachtingu, lodě vypluly k první nedělní rozjížďce ostrým kurzem k Myšímu ostrovu. Letos poprvé doprovázel regatu parníček Jarmila s kapitánem Patrikem. Z paluby tohoto historického plavidla tak mohli diváci a reportéři pohodlně sledovat průběh závodu. Díky čerstvému větru se pozice na čele neustále střídaly. Tuhý souboj mezi sebou sváděly jolové křižníky „Racek“ pod kapitánem Pavlem Formanem a „Šťastná“ pod kapitánkou Terezou Šťastnou. V cíli byl však „Racek“ rychlejší. V kategorii otevřených lodí v celé rozjížďce jel na čele a rozjížďku vyhrál Finn 111 vedený panem Jenšíkem.
Závod probíhal bez komplikací, až na to, že v první rozjížďce měl vážné potíže jolový křižník „Picolo Sogno“. Při bočním kurzu se na lodi vytrhl držák předního stěhu, což mělo za následek pád stěžně. Naštěstí nedošlo ke zranění posádky, ani ke škodě na lodi a díky včasné pomoci parníčku Jarmila byla loď bezpečně odvlečena do přístavu.
Podobná komplikace, ve stejné rozjížďce a při stejném kurzu, nastala také na jolovém křižníku „Šťastná“. Poté co se uvolnila matice zajišťující přední stěh i zde hrozil pád stěžně. Tady ale včas zasáhnul člen posádky Tomáš Šťastný, který stěh držel ve svých silných rukách až do cíle a rozjížďku vyhráli.

Druhá nedělní rozjížďka byla odstartována půl hodiny po dojetí poslední lodi. V rozjížďce vítr mírně zesiloval. V kategorii kajutových zvítězila loď „Šťastná“ z JMJ před „Joláčem“ z YCD, a v kategorii otevřených opět Finn 111.

Třetí nedělní rozjížďka byla opět provázena svěžím a horkým větrem. Zvítězila v ní opět s převahou loď „Štastná“ v kategorii kajutových. V kategorii otevřených obsadil první místo Finn 665.

JK Č.Lípa E.Zlámalová

Putovní pohár White Queen pro nejrychlejší kajutovou plachetnici získala členka JMJ Staré Splavy kpt. Tereza Šťastná s posádkou Tomáš Šťastný, Markéta Zajíčková a tříletá Helenka Šťastná. S kajutovou plachetnicí Jolový křižník jménem „Šťastná“ se ze čtyř rozjížděk umístila na 3.,2.,1.,1. místě.
Putovní pohár Regaty Forman Classic pro nejrychlejší celodřevěnou plachetnici ve všech kategoriích získal člen JMJ Staré Splavy, pan Ladislav Šnýdr. S lodí Finn 665 se ze čtyř rozjížděk umístil na 7.,2.,3.,1. místě.
Pochvala a uznání náleží mladým, třináctiletým jachtařům, Adamovi Povolnému z JMJ Staré Splavy a jeho kosatníkovi Bartoloměji Hartychovi z YCD Doksy, kteří na Pirátu 559 obsadili v kategorii otevřených 3. místo.

Po slavnostním vyhlášení výsledků se všichni plachtiči shodli na tom, že letošní ročník přinesl nejlepší podmínky za deset let trvání regaty. Slíbili si také, že za rok se sejdou v plné síle a odhodlání opět, aby si připomněli dobu, kdy „Lodě byly ze dřeva a muži ze železa“. Ba, někdy i ženy…